Lotyšsko s novým rokom vstupuje do eurozóny

1.1.2014

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Vstup Lotyšska do eurozóny od 1. januára 2014 rozšíri Európsku menovú úniu na 18 členov. Postsovietska republika, ktorá spolu s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe, v rokoch 2008 až 2009 prešla vážnou krízou. V reakcii na prepad ekonomiky zaviedla jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe.

Priblíženie Západu

Pobaltská krajina vymení národnú menu za euro aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy. Záujem o vstup však je obojstranný, keďže ide o signál, že menová únia sa nerozpadá, ale rastie. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Estónsko euro používa od roku 2011.

Euro 1. januára nahradí lotyšský lats v pevnom výmennom kurze 0,702804 LVL/EUR. Počas prvých týždňov budúceho roka budú v Lotyšsku v obehu obidve meny, pričom pri platbách sa hotovosť bude vydávať v eurách.

Výmena v Bratislave

Lats prestane byť v Lotyšsku zákonným platidlom 15. januára 2014. Národná banka Slovenska (NBS) a ostatné národné centrálne banky krajín eurozóny budú bankovky lotyšského latsu vymieňať bezplatne od 1. januára do 28. februára 2014. NBS minulý mesiac informovala, že lotyšské bankovky bude vymieňať len na svojom pracovisku v Bratislave, a to do výšky 1000 eur na osobu a transakciu za deň.

Podľa NBS budú lotyšský lats v Lotyšsku bezplatne vymieňať do 31. marca 2014 na poštách a do konca júna budúceho roku v komerčných bankách. Centrálna banka Lotyšska Latvijas Banka bude bankovky a mince lotyšského latsu vymieňať bezplatne v neobmedzenom množstve a bez časového obmedzenia.