Lotyšsko vystupňovalo úsilie o zavedenie eura

RIGA 31. januára (WEBNOVINY) – Lotyšsko v marci požiada Európsku úniu, aby formálne zhodnotila jeho pripravenosť na zavedenie eura v roku 2014.

Vyhlásil to vo štvrtok lotyšský premiér Valdis Dombrovskis po tom, čo tamojší parlament schválil zákon umožňujúci prechod na spoločnú menu. Legislatívu podporilo v 100-člennom parlamente 52 poslancov, 40 zákonodarcov bolo proti.

„Lotyšsko v súčasnosti plní maastrichtské kritériá (pre zavedenia eura) s výraznými rezervami a preto nevidím žiaden dôvod, aby konvergenčné správa dopadla negatívne,“ povedal Dombrovskis.

Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) vyhodnotia pripravenosť krajiny na vstup do eurozóny v rámci takzvanej konvergenčnej správy. Na jej základe následne lídri 27-člennej EÚ počas leta definitívne rozhodnú o pripravenosti pobaltskej krajiny zaviesť euro k 1. januáru 2014.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...