Ľudí poberajúcich dávky v nezamestnanosti v októbri ubudlo

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku sa v októbri v porovnaní so septembrom mierne znížil. Minulý mesiac túto dávku dostalo 40,6 tisíc nezamestnaných, čo bol oproti septembru pokles o 0,3 tis. osôb.

Medziročne sa počet ľudí poberajúcich dávku v októbri znížil o 0,2 tisíca osôb. Nezamestnaneckú dávku dostalo počas tohto roka najviac ľudí v marci, a to takmer 45,7 tisíca. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

V budúcom roku by malo na Slovensku dávku v nezamestnanosti dostávať priemerne mesačne 42,6 tis. nezamestnaných. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2013. Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky by tak mal byť v roku 2013 približne na úrovni tohto roka.

Poisťovňa totiž vyplácala za január až október tohto roka dávku v nezamestnanosti priemerne mesačne 42,8 tisíc osobám. Na vyplácanie dávok v nezamestnanosti má poisťovňa budúci rok vynaložiť takmer 171,9 mil. eur, čo je oproti očakávanej skutočnosti za tento rok menej o 2,4 mil. eur.

Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Ide o povinne poisteného zamestnanca alebo osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z vymeriavacieho základu poistenca.

Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku budúceho roka zníži z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok, čo bude pokles z 2 307 eur na 1 572 eur. Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti sa tak zníži z 1 153,5 eura na 786 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...