Ľudia v druhom pilieri nezarábajú kvôli Smeru, tvrdí SaS

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Na konto škôd, ktoré strana Smer-SD napáchala, treba podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pripísať aj aktuálne informácie o mizernom zhodnotení dôchodkových úspor v garantovaných fondoch za uplynulý rok. Keďže vo väčšine prípadov boli nižšie ako inflácia, reálne sa podľa SaS znehodnotili.

„Takto vyzerajú tie báječné garancie strany Smer, do ktorých uvrhla väčšinu sporiteľov v druhom pilieri. Jediný, kto na tom zarába, sú dôchodkové správcovské spoločnosti, voči ktorým Robert Fico tak vehementne bojoval, samozrejme, len verbálne,“ povedal podpredseda a poslanec SaS Jozef Mihál.

Ficova vláda podľahla lobingu

Naopak, najzaujímavejšie zhodnotenie dosiahli podľa strany SaS indexové fondy. Ich vznik uzákonila vláda Ivety Radičovej a pre nulový poplatok z výnosu boli v nemilosti niektorých dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Tie si nakoniec cez Ficovu vládu prelobovali podľa SaS jeho zvýšenie na 10 %.

Zvýšenie poplatkov, ktoré zobchodovala Ficova vláda s DSS, stojí napokon podľa strany SaS za nízkym zhodnotením v garantovaných fondoch.

„Aktuálne údaje by mali nabádať sporiteľov, aby sa v rámci druhého piliera poobzerali po lepších investičných príležitostiach, ako sú garantované fondy, a tiež si všímali aj to, ako s úsporami nakladali jednotlivé DSS,“ dodal Mihál.

Zhodnotenie fondov

Garantované dlhopisové fondy dosiahli podľa údajov od DSS k 20. decembru tohto roka medziročné zhodnotenie od 0,66 % do 2,07 %. Medziročné zhodnotenie v negarantovaných zmiešaných fondov predstavovalo od 1,81 % do 3,34 % a v negarantovaných akciových fondoch od 1,84 % po 5,09 %.

Najlepšie medziročné zhodnotenie k rovnakému dátumu vykázali negarantované indexové fondy, a to od 12,64 % po 15,46 %. V priemere za obdobie od januára do konca novembra inflácia na Slovensku dosiahla 1,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...