Ľudovít Kaník protestuje, vypísal petíciu za druhý piliér

3.8.2012

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník v piatok v budove Národnej rady SR pri vchodových dverách umiestnil stolík s petičnými hárkami na podporu zachovania súčasných odvodov vo výške deväť percent do druhého dôchodkového piliera.

Ako povedal pre agentúru SITA Kaník, umiestnenie petičného stolíka je symbolické.

„Je to signál, že je to vážna vec a NR SR je miesto, ktoré ľahko nájde každý, kto chce,“ povedal s tým, že na to dostali súhlas.

„Žiadal som, aby NR SR o tom hlasovala, Paška povedal, že o tom hlasovať netreba, čo kvitujem,“ uviedol. Kaník neočakáva, že by petíciu prišli do parlamentu podpísať davy ľudí.

„Ale predpokladám, že toto petičné miesto tu bude stále a aj počas Dňa otvorených dverí, ktorý je 1. septembra. Vtedy príde veľa občanov a každý tú možnosť bude mať,“ konštatoval.

Podpisy pribúdajú

Podľa Kaníka počet podpisov pod petíciu dynamicky rastie. „Prekročili sme číslo 80 000. Možno sme niekde na 90 000,“ upozornil. Kaník chce, aby bolo počuť občanov s tým, že si nenechajú zobrať 55 percent zo svojich osobných účtov, na ktoré majú podľa dnešného zákona nárok.

Tri opozičné strany SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd v júni avizovali, že aktívne podporia petíciu, ktorá má za cieľ pozbierať podpisy občanov, ktorí chcú zachovanie súčasnej výšky odvodov na úrovni 9 %. Opozícia tak reaguje na zámer vlády Roberta Fica zaviesť významné zmeny v dôchodkových pilieroch a v platení odvodov.

V parlamente je v diskusii o druhom dôchodkovom pilieri podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka vážny stret medzi vládnym Smerom-SD a opozíciou. Ako povedal Kaník v piatok pre agentúru SITA, ide totiž o jednu z najzásadnejších vecí.

Ide o peniaze jeden a pol milióna sporiteľov a nielen ich. Ide o tri milióny ľudí, ktorých sa dotknú negatívne navrhované zmeny.

Dopredu prehraný boj

„Snažíme sa dokázať, že nie sme bezmocní. Keby sa nám podarilo vzbudiť väčší záujem verejnosti, mohlo by sa nám podariť viac. Úplne úmyselne prerokovávame tento zákon v lete, aby tlak verejnosti bol čo najnižší. Je to absolútne priehľadné od Smeru-SD,“ vyhlásil Kaník.

Podľa Kaníka opozícia nevedie dopredu prehratý boj. „Mienime dlho diskutovať. Určite sa neponáhľame. Žiadne dovolenky nás nevyvádzajú z miery. Je možné, že budeme tento boj ťahať dlho,“ uviedol s tým, že Smer-SD babráckym a silovým spôsobom vedie boj, pričom využíva valec 88 poslancov a nekomunikuje na demokratickej úrovni s opozíciou.

Opozícia chce podľa Kaníka na odbornej úrovni hľadať cesty, aby bol baran celý, aj vlk sýty. „Rozumieme konsolidačnému úsiliu, len hovoríme, že nie sú vyčerpané všetky možnosti. Nesúhlasíme s tým, aby za všetko platili pracujúci občania tejto krajiny a ostatní sa len viezli,“ vyhlásil.

Podľa poslanca NR SR za Smer-SD Juraja Blanára čas ukázal, že spustenie dôchodkovej reformy vládou Mikuláša Dzurindu a vtedajším ministrom Ľudovítom Kaníkom nebolo na základe celopolitického a celospoločenského konsenzu, po ktorom volal Smer už vtedy. „Vtedy nás nepočúvali a systém nastavili najhoršie, ako sa dalo. Našou snahou je ochrániť ľudí. Dnes je jasné, že systém je zlý,“ povedal Blanár pre agentúru SITA.