Lufthansa si musí poradiť so štrajkom, začne už v piatok

30.8.2012

BERLÍN 30. augusta (WEBNOVINY) – Štrajk palubných zamestnancov nemeckej leteckej spoločnosti začne v piatok. Oznámil to vo štvrtok odborový zväz UFO.

O presnom načasovaní a lokalizácii protestných aktivít zväz podľa vyhlásenia na svojej internetovej stránke zatiaľ nerozhodol a podrobnosti oznámi šesť hodín pred ich začiatkom.

Najväčší letecký prepravca v Nemecku predtým uviedol, že v záujme minimalizácie škôd využije palubných zamestnancov, ktorí nie sú členmi odborového zväzu UFO, alebo nasadí pracovníkov z iných divízii.

UFO zastupuje asi dve tretiny z 19 tis. palubných zamestnancov Lufthansy, ktorá prevádzkuje denne zhruba 1 850 letov. Odborový zväz UFO rozhodol o štrajku v utorok, keď po trinástich mesiacoch stroskotali mzdové rokovania s vedením spoločnosti.

Odbory požadovali zvýšenie platov o päť percent po tom, čo sa mzdy palubného personálu posledné tri roky nezvyšovali. Správa o štrajku prichádza v čase, kedy Lufthansa prepúšťa 3 500 zamestnancov, teda zhuba tri percentá z globálnej pracovnej sily v počte 117 tis. ľudí.

Spoločnosť chce zlepšiť svoju ziskovosť, na ktorú tlačia rastúce ceny palív a konkurencia zo strany nízkonákladových prepravcov a aerolínií z Blízkeho východu.