Luxembursko pripúšťa odchod Atén z eurozóny

14.2.2012

WASHINGTON 14. februára (WEBNOVINY) – Ak Grécko nesplní všetky podmienky, ktoré Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) stanovili pre poskytnutie novej núdzovej pomoci, viedlo by to k odchodu Atén z eurozóny.

Počas návštevy USA to v pondelok povedal luxemburský minister financií Luc Frieden. Trhy sa prispôsobili a v Európe sa vytvorili dostatočné ochranné valy, aby sa obmedzili finančné škody pre prípad, že by sa Grécko rozhodlo vyhlásiť bankrot a odísť z menovej únie, povedal Frieden.

„Stále si myslím, že môžeme konať, ako najlepšie dokážeme, aby sme udržali eurozónu so všetkými jej členmi. Ale kľúč je dnes v rukách Grécka,“ konštatoval.

Grécko by sa mohlo rozhodnúť, že lepšie je odísť z eurozóny, ako robiť také bolestivé škrty v rozpočte, povedal šéf luxemburského rezortu financií. „Mohlo by to byť niečo, čo by Grécku umožnilo nový štart, vytvorenie ekonomiky, v ktorej budú vznikať pracovné miesta. Nie je to však scenár, ktorý by som uprednostňoval,“ dodal. V Aténach sa zintenzívnili nepokoje a niektorí politici rezignovali na protest proti balíčku úsporných opatrení v sume 3,3 mld. eur.

Súčasťou šetrenia je zníženie minimálnej mzdy o 22 %. Grécky parlament úsporné opatrenia schválil cez víkend, aby splnil požiadavku, že Atény musia zredukovať rozpočtový deficit do roku 2020 na úroveň 120 hrubého domáceho produktu (HDP), ak chcú získať druhý balík pomoci od MMF, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie. Ak Grécko novú pomoc v objeme 130 mld. eur nedostane do 20. marca, bude smerovať k bankrotu.