Maďarská centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu

BUDAPEŠŤ 26. februára (WEBNOVINY) – Maďarská centrálna banka v utorok znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na historické minimum.

V súlade s očakávaniami ju zredukovala na úroveň 5,25 %. Sadzba je tak opäť na rekordnom minime, na ktoré sa dostala v apríli 2010.

Jej terajšie zníženie o štvrť percentuálneho bodu je už siedmou redukciou v tomto rozsahu od augusta minulého roka.

Utorkové zasadanie maďarskej centrálnej banky bolo posledné pod vedením odchádzajúceho guvernéra Andrása Simora.

Očakáva sa, že premiér Viktor Orbán za jeho nástupcu vyberie lojálneho človeka. Podľa médií je horúcim kandidátom minister hospodárstva György Matolcsy, architekt nekonvenčnej hospodárskej politiky.

Investori predpokladajú, že centrálna banka Maďarska bude pokračovať v znižovaní úrokov, aby podporila ekonomiku pred voľbami v roku 2014. Odvtedy, ako sa moci v roku 2010 ujal Orbán, jeho vláda obviňovala guvernéra centrálnej banky Simora z toho, že nevyužíva nástroje menovej politiky na stimuláciu ekonomiky.

Trhy už očakávajú, že hlavná úroková sadzba v Maďarsku klesne na približne 4,5 %. Ekonomika krajiny sa vlani zmenšila o 1,7 %, nezamestnanosť je vo výške 11,2 % a nálada spotrebiteľov je opäť v blízkosti miním z obdobia globálnej krízy roku 2009.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...