Maďarská ekonomika sa prepadla, výroba áut čísla neutiahla

BUDAPEŠŤ 8. januára (WEBNOVINY) – Maďarská priemyselná produkcia v novembri klesla na trojročné dno, keď nové investície v automobilovom priemysle nedokázali kompenzovať pokles v iných sektoroch.

Informoval o tom v utorok štatistický úrad krajiny. Produkcia podľa neupravených údajov klesla medziročne o 6,9 %, pričom analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s oslabením na úrovni 3,9 %. Priemyselná produkcia sa zmenšila aj za jedenásť mesiacov minulého roka, pričom údaje potvrdili, že maďarská ekonomika sa nachádza v recesii.

Aktuálna štatistika môže vystupňovať tlak na ďalšie uvoľnenie menovej politiky po tom, čo maďarská centrálna banka od vlaňajšieho augusta znížila úrokové sadzby o 125 bázických bodov na 5,75 %.

„Jediná oblasť schopná rastu je výroba motorových vozidiel, ktorá zodpovedá za 20 % priemyselnej produkcie, to však nepostačovalo na kompenzáciu (poklesu v ostatných sektoroch),“ uviedol predstaviteľ štatistického úradu Miklos Schindele a dodal, že najhlbšiemu prepadu čelia telekomunikácie a výroba elektroniky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...