Maďarská ekonomika v druhom štvrťroku klesla

7.9.2012

BUDAPEŠŤ 7. septembra (WEBNOVINY) – Maďarská ekonomika v druhom štvrťroku podľa konečných neupravených údajov medziročne klesla o 1,3 % .

Rozsah poklesu bol väčší ako naznačoval predbežný odhad, podľa ktorého hospodárstvo krajiny sa v apríli až júni oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška zmenšilo o 1,2 %.V prvom kvartáli maďarská ekonomika medziročne klesla o 0,7 %. Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny KSH.

Kalendárne upravený hrubý domáci produkt Maďarska v druhom štvrťroku medziročne klesol o 1,1 % po tom, ako v prvom kvartáli oslabil o 1,2 %. Sezónne a kalendárne upravený HDP krajiny v druhom štvrťroku medzikvartálne oslabil o 0,2 % po tom ako sa v januári až marci oproti štvrtému kvartálu vlaňajška zmenšil o 1 %.

Maďarská priemyselná výroba podľa predbežných neupravených údajov v júli v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka stagnovala po tom, ako v júni o o 0,6 % posilnila. Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny KSH.

Nenaplnilo sa tak očakávanie analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpovedali, že priemyselná výroba krajiny v júli posilní o 1 %. Štatistický úrad uviedol, že dôvodom bol pomalší rast exportu motorových vozidiel.

Priemyselná produkcia Maďarska za január až júl bola o 0,3 % menšia ako v rovnakom období minulého roka, Upravená priemyselná výroba v júli medziročne klesla o 2,2 % po tom, ako v júni o 0,6 % stúpla. V medzimesačnom porovnaní priemyselná výroba Maďarska v júli podľa upravených údajov oslabila o 1,2 % po tom, ako v júni oproti máju klesla o 2,2 %.