Maďarsko chce finančnú pomoc 15 miliárd eur

BUDAPEŠŤ 7. mája (WEBNOVINY) – Maďarská vláda chce získať od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ preventívny úverový program v objeme 15 mld. eur.

Informoval o tom v pondelok Mihály Varga, šéf úradu maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Potrebujeme balíček, ktorý bude v podstate zodpovedať očakávaniam trhu,“ povedal Varga pre televíznu stanicu TV2. „Mali by sme podpísať trojročnú preventívnu dohodu, ktorá by mala hodnotu približne 15 mld. eur,“ spresnil Varga a dodal, že toto je podľa neho suma, na ktorej sa podarí s medzinárodnými veriteľmi dohodnúť.

Maďarsko chce získať od EÚ a MMF finančnú pomoc. Začatiu formálnych rokovaní však bránili spory s Bruselom, najmä v otázke zákona o maďarskej centrálnej banke, ktorý podľa kritikov ohrozuje nezávislosť inštitúcie. Európska komisia minulý mesiac súhlasila s otvorením rokovaní o poskytnutí pomoci Maďarsku po tom, čo sa vláda v Budapešti zaviazala, že spornú legislatívu zosúladí s pravidlami EÚ.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...