Maďarsko chce v budúcom roku ušetriť viac ako 390 miliárd

5.10.2012

BUDAPEŠŤ 5. októbra (WEBNOVINY) – Maďarsko zvýši odhad rozpočtového deficitu v roku 2013 na 2,7 % hrubého domáceho produktu krajiny (HDP) zo skoršie prognózovaných 2,2 % HDP.

Očakávaný rozpočtový výpadok chce vláda kompenzovať dodatočnými úspornými opatreniami v objeme 397 mld. HUF, uviedol v piatok minister hospodárstva György Matolcsy.

K zmierneniu schodku má okrem iného prispieť zníženie podielu Maďarska na spolufinancovaní projektov EÚ alebo odklad plánovaného zvyšovania miezd učiteľom. Náklady na verejnú správu chce vláda znížiť aj tým, že nebude novo obsadzovať miesta po penzionovaných zamestnancoch.

Maďarsko, ktoré je najzadlženejšou krajinou východnej Európy, rokuje o finančnej pomoci s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorý uviedol, že hospodársky rast krajiny v roku 2013 bude slabší, a teda jej deficit vyšší, ako plánuje.

Maďarská vláda sa tento týždeň vyjadrila, že bude musieť upraviť svoju prognózu ekonomického rastu, aby odzrkadlila zhoršujúce sa prostredie v európskej ekonomike, hlavne v Nemecku.