Maďarsko musí držať rozpočet na uzde, inak pokute neunikne

6.12.2012

BUDAPEŠŤ 6. decembra (WEBNOVINY) – Maďarsko musí udržať svoj rozpočtový deficit pod hranicou 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) aj v predvolebnom roku 2013, aby Európska komisia (EK) zastavila konanie o nadmernom deficite, ktoré vedie voči krajine.

Vyhlásil to vo štvrtok minister maďarskej vlády Mihaly Varga poverený vedením rokovaní s medzinárodnými inštitúciami. Vláda tento rok stlačí rozpočtový schodok na 2,7 % až 2,8 % HDP po tom, čo rozpočtové ciele splnila aj vlani, povedal minister.

„Ani v roku 2013 nemôžme robiť nič iné. Konanie o nadmernom deficite možno zastaviť iba vtedy, keď náš deficit zostane pod troma percentami v troch za sebou nasledujúcich rokoch,“ zdôraznil minister s tým, že vláda nemá inú možnosť, ako splniť požiadavky únie aj v „najcitlivejšom období pred voľbami“. Parlamentné voľby sa v Maďarsku uskutočnia v prvej polovici roku 2014.

Konanie o nadmernom deficite zavádza EK proti členským štátom únie, ktoré dlhodobo prekračujú 3-percentnú hranicu rozpočtových schodkov. V prípade členov eurozóny môže táto procedúra vyústiť do pokuty a členským štátom EÚ, ktoré nepoužívajú spoločnú európsku menu, zase hrozí zmrazenie pomoci z fondov únie.