Maďarsko nečaká, že jeho nový úver dosiahne 20 miliárd eur

26.4.2012

BUDAPEŠŤ 26. apríla (WEBNOVINY) – Maďarsko očakáva, že nová preventívna úverová linka od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) nedosiahne 20 mld. eur, ktoré krajine poskytli medzinárodní veritelia v rámci predchádzajúceho programu finančnej pomoci.

Ten v roku 2008 Maďarsko zachránil pred hroziacim štátnym bankrotom. Vyhlásil to vo štvrtok vplyvný predstaviteľ vládnej strany Fidesz v maďarskom parlamente.

„V roku 2008 sa vláda domnievala, že získa úver v objeme 7 až 10 mld. eur, zatiaľ čo experti MMF sa rozhodli túto sumu zdvojnásobiť,“ uviedol Antal Rogan, šéf hospodárskeho výboru maďarského parlamentu. „Na rozdiel od toho bude (nový úver) jednoznačne menší,“ dodal pre televíznu stanicu TV2 predstaviteľ vládnej strany.

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že s Maďarskom začne rokovať o finančnej pomoci, ktorá má zlepšiť dôveru investorov v zadlženú krajinu. Vláda v Budapešti totiž podľa komisie poskytla záruky, že sporný zákon o centrálnej banke zosúladí s pravidlami EÚ. Komisia tak po piatich mesiacoch ukončila spor, ktorý blokoval začatie rozhovorov o finančnej pomoci na stabilizáciu maďarskej ekonomiky. Dátum pre formálne otvorenie rozhovorov komisia neoznámila.

Maďarsko chce získať od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) finančnú pomoc. Začatiu formálnych rokovaní však bránia právne spory s Bruselom. V centre pozornosti komisie bol zákon o centrálnej banke, ktorý podľa kritikov ohrozuje nezávislosť inštitúcie.