Maďarsko nemá úverový program od MMF vôbec istý

4.9.2012

BUDAPEŠŤ 4. septembra (WEBNOVINY) – Maďarsku sa pravdepodobne v tomto roku nepodarí uzavrieť dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o úverovom programe a môže mať problémy zabezpečiť si dohodu vôbec.

Povedal to v utorok šéf maďarskej dcéry rakúskej bankovej skupiny Erste Radovan Jelašič. Maďarsko, ktoré sa snaží získať niekoľko miliardový úverový program od MMF a EÚ, by malo reagovať tento mesiac na podmienky veriteľov.

EÚ a MMF, ktoré ukončili v júli základné kolá rokovaní, zatiaľ nestanovili dátum ďalších rokovaní s vládou premiéra Viktora Orbána.

„Aj keď sa im podarí dospieť k dohode, očakávam, že to nebude v tomto roku,“ povedal Jelašič a dodal, že vidí len malú šancu na dohodu. Jelašič tiež povedal, že sa podobne, ako aj šéfovia ďalších bánk v Maďarsku stretol s delegáciou EÚ a MMF.

Záujem o preventívnu úverovú linku od MMF a EÚ naznačila vláda v Budapešti prvýkrát vlani v novembri. Formálnemu začatiu rozhovorov bránila neochota vlády v Budapešti pristúpiť na požiadavky medzinárodných partnerov, ktoré sa týkali napríklad nezávislosti maďarskej centrálnej banky.

Rokovania o programe, od ktorého si Budapešt sľubuje zlacnenie pôžičiek a obnovenie investorskej dôvery, začali nakoniec v júli po tom, čo maďarský parlament schválil zmeny v kontroverznom zákone o centrálnej banke krajiny.

EÚ a MMF medzitým kritizovali Budapešť za novú daň z finančných transakcií. Tá sa vzťahuje aj na niektoré operácie maďarskej centrálne banky, čo podľa veriteľských inštitúcií ohrozuje jej nezávislosť.