Maďarsko nezdaní centrálnu banku

5.10.2012

BUDAPEŠŤ 5. októbra (WEBNOVINY) – Maďarská centrálna banka nebude podliehať novej dani z finančných transakcií, ktorá má v krajine platiť od budúceho roku.

Vyhlásil to v piatok minister hospodárstva Gyorgy Matolcsy. Plánované zdanenie centrálnej banky malo podľa kritikov posilniť kontrolu vlády nad menovou politikou a bolo jednou z hlavných prekážok v rokovaniach o medzinárodnom úverom programe.

„Naši partneri vzniesli námietky voči zdaneniu transakcií centrálnej banky a čo je dôležitejšie, Európska komisia naznačila, že voči Maďarsku by mohla iniciovať konanie pre porušenie pravidiel EÚ,“ uviedol minister.

Vláda už nepočíta s príjmami, ktoré by mohla daň priniesť do rozpočtu a o svojom rozhodnutí bude informovať Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ, dodal minister.

Maďarsko, ktoré je najzadlženejšou krajinou východnej Európy, rokuje o finančnej pomoci s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorý uviedol, že hospodársky rast krajiny v roku 2013 bude slabší, a teda jej deficit vyšší, ako plánuje.

Maďarská vláda sa tento týždeň vyjadrila, že bude musieť upraviť svoju prognózu ekonomického rastu, aby odzrkadlila zhoršujúce sa prostredie v európskej ekonomike, hlavne v Nemecku.