Maďarsko sa od finančnej pomoci vzdaľuje

28.11.2012

BUDAPEŠŤ 28. novembra (WEBNOVINY) – Maďarská centrálna banka znížila v utorok úrokové sadzby, aby pomohla slabnúcej ekonomike, hoci guvernér banky András Simor tvrdí, že krajina sa tým vzďaľuje od dohody o finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie.

Formálne rozhovory s medzinárodnými veriteľmi skolabovali, naznačil Simor v neobvykle úprimnom vyhlásení po tom, čo menová rada tesnou väčšinou schválila zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na 6 %. Štyria zo siedmich členov rady sú nominantmi vládnucej strany Fidesz Viktora Orbána.

„Podľa môjho názoru nie sme bližšie, ale ďalej od dohody s MMF ako pred rokom,“ povedal Simor, ktorého Orbánova vláda pravidelne kritizuje. Maďarská vláda však nechce dohodu o finančnej pomoci „za každú cenu“, reagoval minister Mihály Varga, ktorý je poverený vyjednávaním s MMF a EÚ.

„Investori samozrejme chcú záruku svojich investícií. My ale tvrdíme, že maďarský štát tu už funguje tisíc rokov, a to je dostatočnou zárukou,“ citovala ministra maďarská štátna tlačová agentúra.

Minister dodal, že vláda, ktorá vyrubila najvyššiu bankovú daň v Európe, trvá na pokračovaní svojej politiky, hoci MMF tvrdí, že to brzdí investície a ekonomický rast.

Analytici v súčasnosti vidia len tretinovú šancu na dohodu Budapešti s MMF a EÚ, keďže kroky, ktoré politici oznámili na zníženie deficitu v troch krokoch, sú v priamom protiklade s odporúčaniami veriteľov.