Maďarsko útočí na Brusel, minister mu vyčíta neschopnosť

31.5.2012

BUDAPEŠŤ 31. mája (WEBNOVINY) – Maďarský minister národného hospodárstva György Matolcsy vo štvrtok podrobil Európsku komisiu (EK) ostrej kritike pre údajnú neschopnosť zakročiť proti kríze v eurozóne a pokusy premeniť Európsku úniu na novú „ríšu“.

Ako uviedol vo svojom článku pre týždenník Heti Válasz, úsilie Bruselu „centralizovať EÚ“ trvá už od roku 2008, namiesto úspechu však prinieslo „chybné politické a finančné rozhodnutia“.

Podľa Matolcsyho EK nezvláda boj proti kríze v eurozóne a takisto nie je schopná „zastaviť rýchly úpadok ekonomického vplyvu Európy vo svete“.

Ako dodáva, ďalšie posilňovanie právomocí Bruselu je „v rozpore so záujmami Maďarov, pretože oslabuje nezávislosť maďarského štátu potrebnú pre ekonomický rozvoj krajiny“.

Minister taktiež vyjadril názor, že Maďarsko by nemalo v blízkej budúcnosti vstupovať do eurozóny, keďže chce „zostať mimo globálnej menovej vojny proti euru“.

Matolcsyho kritika nasledovala iba deň po tom, ako EK navrhla uvoľnenie 495 miliónov eur z kohézneho fondu EÚ, ktoré Maďarsku v marci zmrazila pre obchádzanie celoeurópskych rozpočtových pravidiel tamojšou vládou.

Ide pritom o prvý prípad uvalenia finančných sankcií zo strany Bruselu od minuloročného prijatia nových opatrení na sprísnenie rozpočtovej disciplíny jednotlivých členských krajín EÚ.