Maďarský MOL odstupuje od projektu plynovodu Nabucco

25.4.2012

BUDAPEŠŤ 25. apríla (WEBNOVINY) – Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL neschválila tohtoročný rozpočet spoločnosti Nabucco International Company (NIC), ktorá zodpovedá za prípravu plynovodu Nabucco.

Za posledných 18 mesiacov MOL životaschopnosť projektu opakovane spochybňovala. Skupina poukazovala na nejasné náklady a zdroje plynu, ako aj problematickú štruktúru a riadenie projektu.

„Skupina MOL naznačila akcionárom NIC a maďarskej vláde, že ďalšie financovanie NIC nepovažuje za udržateľné a preto neschválila rozpočet NIC na rok 2012,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. MOL dodáva, že sa naďalej usiluje o zníženie závislosti Európy na dodávkach surovín z Ruska. K dosiahnutiu tohto cieľa by mohol prispieť „koncept Južného koridoru, ktorý by mohol eventuálne zahrnúť aj prehodnotený projekt Nabucco,“ uviedla firma vo vyhlásení

Nabucco, ktorý by mal merať 3 300 kilometrov a uspokojovať 5 % európskych potrieb plynu, by mal ročne dopravovať 31 mld. kubických metrov kaspického alebo blízkovýchodného plynu z Turecka do Rakúska cez Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Súčasťou konzorcia na výstavbu plynovodu sú rakúska firma ÖMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz, turecký Botas a nemecká firma RWE.