Maďarský parlament prerokuje zákon o centrálnej banke

21.6.2012

BUDAPEŠŤ 21. júna (WEBNOVINY) – Maďarská vláda predložila vo štvrtok do parlamentu novelizáciu zákona o centrálnej banke, do ktorej zapracovala pripomienky medzinárodných veriteľov.

Minister hospodárstva Gyorgy Matolcsy navrhol, aby poslanci zákon schválili v skrátenom konaní. Podľa agentúry Reuters to znamená, že schválenie legislatívy možno očakávať do 2. júla.

Centrálna banka krajiny už v stredu potvrdila, že vláda akceptovala všetky návrhy medzinárodných partnerov týkajúcich sa zákona o inštitúcii.

Vládny kabinet premiéra Viktora Orbána tým urobil dôležitý krok pre ukončenie sporu, ktorý bránil formálnemu otvoreniu rokovaní o úverovom programe od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Zmeny v maďarskom zákone o centrálnej banke posúdi aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý dostal listz Maďarska o nových zmenách.

Investori dúfajú, že tento krok Budapešti by mohol odblokovať začiatok rokovaní o finančnej pomoci krajine zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie.

„MMF dostal list od maďarských úradov, ktorý my, Európska centrálna banka (ECB) a Európska komisia budeme analyzovať v najbližších dňoch,“ uviedla zástupkyňa MMF v Maďarsku Iryna Ivasčenková v odpovedi na otázku agentúry Reuters.