Magnát Soros varoval Merkelovú pred nerozumnými nápadmi

26.6.2012

LONDÝN 26. júna (WEBNOVINY) – Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros varuje nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred situáciou, keď sa jej krajina stane „centrom ríše“ a bude priamo zodpovedná za rozpad spoločnej menovej únie.

Soros pre utorkové vydanie denníka Financial Times (FT) vyjadril názor, že Merkelová by nemala uprednostňovať vytvorenie politickej únie pred tou fiškálnou a bankovou.

Rodák z Budapešti považuje takéto návrhy za „nereálne a nerozumné“ a v tejto súvislosti varuje pred fiaskom na tohtotýždňovom summite Európskej únie v Bruseli.

To podľa jeho slov hrozí pre pretrvávajúci odmietavý postoj vlády v Berlíne, čo údajne môže ponechať Európu bez ochrany pred možným odchodom Grécka z eurozóny.

„Možno to vyhovuje nemeckých záujmom, no vytvorí to veľmi odlišnú Európu od tej otvorenej spoločnosti, ktorá podnecovala predstavivosť ľudí. Urobí to z Nemecka centrum ríše a perifériu dostane do trvalo podriadenej pozície. A to nie je to, čo Merkelová a väčšina Nemcov chce,“ skonštatoval pre FT 81-ročný magnát, ktorý v 90. rokoch zbohatol najmä vďaka špekuláciám na finančnom trhu.

Soros zároveň vyzval na vytvorenie európskeho fiškálneho orgánu, ktorý by v spolupráci s Európskou centrálnou bankou vytvoril fond na kontrolu a spravovanie veľkých dlhov, predovšetkým Talianska a Španielska.