Majetky VOP zostávajú vo vlastníctve štátu

8.2.2012

TRENČÍN 8. februára (WEBNOVINY) – Majetky, ktoré založil Vojenský opravárenský podnik (VOP) v Novákoch v rámci pripravovanej zákazky, ostávajú v jeho vlastníctve.

So spoločnosťou Sitno Holding, ktorá poskytla úver, sa minulý týždeň dohodli na urovnaní pohľadávky, aj na spôsobe odstúpenia od záložnej zmluvy.

„V dvoch splátkach vrátia to, čo sme im požičali bez úrokov a my sme stiahli návrh na záložné právo, takže už je to odblokované,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva spoločnosti Ľudovít Černák.

Kedy presne podnik peniaze vráti je podľa neho obchodné tajomstvo. „Keď budú mať peniaze, tak to splatia,“ povedal Černák. Štátna akciovka si požičala od súkromnej spoločnosti Sitno Holding 70-tisíc eur, aby mohla zamestnancom zaplatiť mzdy.

Podľa uzavretej zmluvy mohla Sitno Holding začať rozpredávať založené sklady a halu, ak by podnik aj napriek výzve neuhradil splátku. Podľa Černáka však majetky stále patrili VOP. „Oni stále boli ich, pretože to bolo v procese a my sme to stiahli, zastavili,“ povedal.

Zákazka ide na Ukrajinu

Zákazku pôvodne určenú pre VOP tak budú nakoniec robiť na Ukrajine. „Bola u nás delegácia pracujúcich, prosili nás, aby sme sa vrátili, že to oni vybavia, lebo že nemajú prácu a pôjdu do konkurzu a ja som povedal: Neskoro, už to robíme na Ukrajine,“ tvrdí Černák, ktorý je presvedčený o tom, že akciovka tento rok pôjde do konkurzu.

Prípadnú ďalšiu spoluprácu so štátnym podnikom v budúcnosti nevylúčil.

„V politike som sa naučil, že nikdy nehovor nikdy, ale v tomto projekte sme sa dostávali mimo limitov, lebo časovo sme viazaní na nejaké realizačné doby, tak sme to museli realizovať mimo územia Slovenskej republiky,“ uviedol.

Podľa Žanety Kosteckej zo sekretariátu VOP vedenie spoločnosti, ako aj ministerstvo obrany podnikajú všetky kroky, aby k podobnej situácii už nedošlo. Rezort obrany v minulosti dal VOP zákazku na delaborovanie 76 rakiet, teraz ju rozšíria z pôvodného objemu 550-tisíc eur na zákazku za 1,3 milióna eur. Takto sa má vytvoriť priestor a čas na normálny proces hľadania partnera pre podnik.