Maloobchod v marci padal, obchodníkom nevyšiel ani štvrťrok

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Medziročný prepad maloobchodných tržieb sa na Slovensku nezastavil ani v marci.

Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž tržby v maloobchode v treťom mesiaci medziročne poklesli o 0,8 %. Vo februári boli nižšie dokonca až o 1,8 %. Naďalej tak platí, že obchodníci naposledy zaevidovali medziročný rast tržieb ešte v máji minulého roka.

Podobne negatívny vývoj vykázali maloobchodné tržby aj v medzimesačnom porovnaní, keď v porovnaní s februárom klesli o 0,6 %.

Vývoj na medziročnej báze ovplyvnil najmä pokles tržieb v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 2,5 %, maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 1,9 % a v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 1,3 %. Tržby vzrástli len v maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 1,1 %.

Tržby vo veľkoobchode medziročne klesli o 2 %, a to napriek tomu, že oproti februáru medzimesačne stúpli o 2,2 %. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov po medziročnom poklese v predchádzajúcom mesiaci znova vzrástli.

Oproti marcu 2012 sa zvýšili o 2 % a medzimesačne oproti februáru tohto roka boli vyššie o 1,2 %. Tržby v ubytovaní sa medziročne znížili o 0,3 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev zostali na minuloročnej úrovni. V porovnaní s tohtoročným februárom v ubytovaní mierne stúpli o 0,2 % a v reštauráciách a pohostinstvách o 1,4 %.

Za celý prvý štvrťrok tohto roka tak tržby v maloobchode medziročne klesli o 1,3 %. Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 0,2 %, a to vo väčšine činností. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne zvýšili o 0,7 %. V ubytovaní tržby medziročne klesli o 0,7 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev tržby oproti prvému kvartálu vlaňajška klesli o 0,1 %.

Maloobchodníci na Slovensku evidujú medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v tomto odvetví až o vyše 10 %.

Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce tri roky. V roku 2012 boli oproti roku 2011 nižšie o 1 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...