Maloobchodné tržby poklesli v decembri, sektor padá tri roky

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Tržby v maloobchode pokračovali v závere vlaňajška v medziročnom prepade. V decembri podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesli o 4 % na 1,732 mld. eur.

V novembri pritom maloobchodné tržby poklesli o 2,2 % a v októbri o 1,8 %. V závere roka 2012 tak pokračoval negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný nárast maloobchodné tržby vykázali ešte v máji. Celkovo za minulý rok maloobchodné tržby poklesli v porovnaní s rokom 2011 o 1 % a prevýšili 17,9 mld. eur.

Decembrový vývoj podľa štatistického úradu ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 6 % a nižšie tržby v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 5 %.

Rovnako pokles vykázali aj tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 3,4 % a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 3,3 %. „Tržby vzrástli len v maloobchode v stánkoch a na trhoch o 6,6 %,“ informujú štatistici.

Tržby vo veľkoobchode vzrástli v poslednom minuloročnom mesiaci medziročne o 1,4 % a dosiahli 2,014 mld. eur. Zvýšili sa najmä vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 15,2 % a v sprostredkovaní veľkoobchodu o 5 %.

Vo veľkoobchode s potravinami, nápojmi a tabakom vzrástli tržby o 3 % a naopak najvýraznejšie klesli tržby vo veľkoobchode so strojmi a zariadeniami o 10 %. Celkovo za rok 2012 vzrástli tržby vo veľkoobchode v porovnaní s rokom 2011 o 3,5 % na 23,927 mld. eur.

V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov tržby v závere roka tretí mesiac po sebe medziročne klesali. Oproti decembru 2011 sa znížili o 7 % na 346,5 mil. eur, pričom najvýraznejšie poklesli tržby za predaj motorových vozidiel o 6,8 %.

Tržby v ubytovaní sa podľa údajov Štatistického úradu SR znížili v decembri o 1,2 % na 26,7 mil. eur a tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev klesli o 1,6 % na 70,9 mil. eur. Za celý minulý rok vzrástli tržby v ubytovaní o 0,1 % na 314,1 mil. eur, pričom tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa znížili o 0,9 % na 820,1 mil. eur.

Tržby v maloobchode majú za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v tomto odvetví až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v roku 2011 o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...