Mamičky dostali od štátu viac ako sto miliónov eur

23.4.2012

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) v minulom roku na vyplácanie materských dávok vynaložila 107,1 mil. eur.

Oproti roku 2010 ide o nárast takmer o 30,5 mil. eur, teda o 40 %. Vzrástol aj priemerný počet vyplácaných dávok.

Kým v roku 2010 poisťovňa vyplácala priemerne mesačne 20,1 tisíc materských dávok, o rok neskôr to už bolo 23,2 tisíc dávok.

Priemerná výška materskej dávky pritom vlani predstavovala 385 eur, čo je v porovnaní s rokom 2010 zvýšenie o 67 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Medziročný nárast výdavkov na vyplácanie materských dávok v minulom roku súvisí so zvýšením týchto dávok, ako aj s predĺžením obdobia ich poberania. Od januára 2011 sa totiž výška materskej dávky upravila smerom nahor z 55 % na 60 % vymeriavacieho základu a obdobie jej poberania sa predĺžilo z 28 týždňov na 34 týždňov. Od začiatku tohto roka sa materská dávka opäť zvýšila, a to o ďalších 5 percentuálnych bodov na 65 % z vymeriavacieho základu.

Od začiatku februára tohto roka zaniklo samostatné nemocenské poistenie. Povinne poistená zamestnankyňa a povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba si tak už nemôže zvýšiť svoju budúcu materskú dávku tým, že si bude platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie.

Ak by si chcela takáto osoba pripoistiť vyššiu materskú dávku, musí popri dobrovoľnom nemocenskom poistení platiť aj dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Mesačné poistné takejto osoby by tak predstavovalo 35,15 % zo zvoleného vymeriavacieho základu namiesto pôvodných 4,4 % z vymeriavacieho základu.