Marka sa z Nemecka vytráca, populárne euro ju valcuje

FRANKFURT 17. júla (WEBNOVINY) – Iba takmer 35 percent Nemcov je za návrat nemeckej marky, ktorú v roku 2002 nahradila spoločná európska mena.

Podľa výsledkov každoročného prieskumu, ktorého výsledky v stredu zverejnil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, je to najnižšie číslo za 11 rokov, teda od začiatku vykonávanie prieskumu s touto otázkou.

Kým pred deviatimi rokmi bolo za znovuzavedenie kedysi populárnej nemeckej národnej meny až takmer 60 percent Nemcov, minulý rok to bolo už iba o niečo viac ako 40 percent. V prieskumu konanom v prvej polovici júla už takéto želanie vyslovilo menej ako 35 percent spomedzi takmer 1600 opýtaných.

Na druhej strane v euro má „veľkú dôveru“ takmer 30 percent respondentov, pričom v roku 2011 to bolo iba 17 percent. Najsilnejšiu podporu mala spoločná európska mena v najväčšej európskej krajine v roku 2009, a to 44 percent.

Súčasné nálady v nemeckej spoločnosti sa negatívne podpisujú na podpore novej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá žiada odchod Berlína z eurozóny. Jej popularita takmer dva mesiace pred parlamentnými voľbami klesla pod úroveň päť percent a do zákonodarného zboru by sa tak nedostala.

Strana si pritom ešte na jar na základe nespokojnosti Nemcov so záchrannými programami pre zadlžené juhoeurópske krajiny verila na dvojciferný volebný zisk. AfD združuje najmä ľudí z akademického a podnikateľského prostredia a zavedenie eura označuje za fatálnu chybu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...