MasterCard sa poplatková politika nepáči, chce spolupracovať

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Spoločnosť MasterCard podporuje Európsku komisiu v jej úsilí pri presadzovaní efektívnejších elektronických platieb.

„Ciele komisie podporujeme, ale obávame sa, že niektoré z aktuálne predstavených legislatívnych návrhov, ako sú napríklad limity medzibankových poplatkov a obmedzenie pravidla akceptácie všetkých platobných kariet, k dosiahnutiu týchto cieľov neprispievajú,“ povedal prezident spoločnosti MasterCard Europe Javier Perez.

Podľa neho budú tieto návrhy spotrebiteľom a malým obchodníkom na škodu, navyše budú brániť konkurencii a inováciám. No chce s komisiou spolupracovať v rámci tohto legislatívneho procesu.

Brusel chce obmedziť poplatky za platby kartou

Európska komisia (EK) v stredu navrhla obmedziť poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú banky pri transakciách prostredníctvom kreditných a debetných kariet.

Maximálna výška poplatkov by nemala prekročiť 0,2 % hodnoty transakcie pri debetných kartách a 0,3 % v prípade kreditných kariet.

V súčasnosti sa môžu poplatky vyšplhať až na 1,5 %. Limity sa majú najskôr vzťahovať na cezhraničné platby a po uplynutí prechodného obdobia 22 mesiacov by im mali podliehať aj všetky vnútroštátne platby.

Podľa odhadov EK by navrhované obmedzenia mali znížiť celkový objem poplatkov za transakcie debetnými kartami o 48 % na 2,5 mld. eur ročne a poplatky z platieb kreditnými kartami o 38 % na 3,5 mld. eur.

Európska komisia zvažovala možné spôsoby zníženia poplatkov od roku 2007, keď rozhodla, že poplatky za karty vydané v Európe porušujú pravidlá konkurenčného boja a v konečnom dôsledku zvyšujú náklady pre spotrebiteľov i obchodníkov.

MasterCard aj Visa Europe pritom už svoje medzibankové poplatky za kreditné i debetné karty na 0,2 %, resp. 0,3 % hodnoty transakcie obmedzili v rámci protikartelovej dohody s európskymi protimonopolnými úradmi.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...