Media Club a Ikar menia majiteľa, za transakciou stojí J&T

11.2.2014

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Nemecký mediálny konglomerát Bertelsmann predáva spoločnosti Arraviet vydavateľstvo Euromedia Group. Jeho súčasťou sú české vydavateľstvá Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum, na Slovensku mu patria značky Media Club a Ikar. Akvizícia zahŕňa aj veľkoobchodný predaj kníh v oboch krajinách a internetový predaj kníh www.ebux.cz a www.bux.cz. Spoločnosť Arraviet je napojená na finančnú skupinu J&T. Podrobnosti transakcie zúčastnené strany nezverejnili. Informoval o tom v utorok portál idnes.cz.

Hovorca Bertelsmannu Matthias Wulff uviedol, že spoločnosť predáva aktíva, ktoré nepovažuje za strategické časti svojho podnikania v Čechách a na Slovensku. Poradcami firmy Arraviet pri transakcii boli J&T IB a Capital Markets. Ich prostredníctvom nový vlastník rokuje o možnosti spojiť aktivity spoločnosti Neoluxor s Euromedia Group a zároveň spoločností Panta Rhei a Ikar. Nákup chce firma zabezpečiť pomocou štandardného akvizičného financovania, o ktorom podľa svojho hovorcu rokuje aj s J&T bankou, informuje ďalej idnes.cz.

Neoluxor je najväčšia sieť kníhkupectiev v Českej republike. Vlajkovou loďou spoločnosti je Palác kníh Luxor na Václavskom námestí v Prahe. Firmu v roku 2010 ovládla slovenská skupina Central European Books. Jej vlastníkmi sú polovičným dielom najväčšie slovenské kníhkupectvo Panta Rhei a spoločnosť Fortuna Libri SK.

Euromedia Group je podľa najaktuálnejších údajov za rok 2012 druhým najväčším vydavateľom v ČR s 500 knižnými titulmi. Konateľom a spoločníkom malej spoločnosti Arraviet, ktorá vznikla vlani v decembri, je Igor Mrva, napojený na finančnú skupinu J&T. Tá v roku 2012 kúpila sieť kníhkupectiev Panta Rhei.