Medu bude tento rok málo, minie sa ešte pre Vianocami

19.8.2012

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Včelári tento rok odhadujú až polovičný výpadok v produkcii medu oproti vlaňajšku.

Podľa vedúceho Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku Jána Kopernického sa objem produkcie momentálne nedá presne určiť, avšak spotrebitelia môžu vraj už v období Vianoc očakávať nedostatok slovenského medu.

Regály predajní tak pravdepodobne zaplní včelí produkt z dovozu. Dramatické zdražovanie u malých výrobcov však Kopernický neočakáva, pretože podľa neho sú stabilné ceny dôležité pre reputáciu každého včelára.

Hlavným dôvodom výpadkov je podľa Kopernického nepriaznivé počasie. Pod nižšie znášky sa podpísali jarné mrazy, ktoré zničili až polovicu agátu.

Sklamaním je aj tohtoročná produkcia lesného a repkového medu. Tú nepriaznivo ovplyvnili dlhotrvajúce suchá. Naopak polepšil si slnečnicový med, ktorý môže vyvážiť nedostatok repkového.

Predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Ľudovít Gál predpokladá že tento rok bude pre včelárov priemerný. „Určite sa však nezapíše do histórie zlatými písmenami,“ zhodnotil situáciu Gál. Poukázal pri tom na veľké rozdiely vo výsledkoch medzi regiónmi.

Južnému Slovensku sa darí podľa predsedu hlavne vďaka slnečnici, problémy majú severnejšie regióny ako Orava a Kysuce, kde sú výpadky výraznejšie.