Medzinárodný menový fond bude sledovať španielske banky

WASHINGTON 22. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) sa dohodol so Španielskom na podmienkach monitoringu finančného sektora krajiny.

Podľa dokumentu, ktorý zverejnil v piatok fond na svojej internetovej stránke, budú pracovníci fondu posudzovať španielsky bankový sektor ako celok bez toho, aby hodnotili situáciu jednotlivých finančných ústavov.

Španieli dostanú 100 miliárd eur

Zverejnenie akýchkoľvek správ o výsledkoch monitorovania bude podliehať súhlasu Európskej komisie a vlády v Madride.

Ministri financií členských štátov eurozóny predtým v piatok formálne odsúhlasili memorandum o porozumení so Španielskom, ktoré Madridu sprístupní do 100 mld. eur na pomoc jeho bankám.

Presná suma pomoci bude podľa vyhlásenia ministerskej skupiny (Eurogroup) známa až v septembri.

Rovnováha v ekonomike je dôležitá

Výmenou za pomoc z krízových mechanizmov eurozóny musí Španielsko reštrukturalizovať svoj bankový sektor a jeho aktíva, ako aj zlepšiť jeho riadenie a reguláciu.

Vláda v Madride musí plniť aj ciele v oblasti znižovania rozpočtového deficitu a štrukturálnych reforiem zameraných na obnovenie rovnováhy v ekonomike, ku ktorým sa zaviazala v rámci osobitných dohôd s Európskou úniou.

„Pokrok v týchto oblastiach sa bude pozorne a pravidelne vyhodnocovať, spolu s plnením podmienok vo finančnom sektore,“ uvádza sa vo vyhlásení ministrov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...