Medzinárodný menový fond oceňuje pokrok reforiem v Rumunsku

9.5.2012

BUKUREŠŤ 9. mája (WEBNOVINY) – Rumunsko splnilo takmer všetky ciele, ku ktorým sa zaviazalo v rámci dohody o medzinárodnom úverovom programe v objeme 5 mld. eur.

Krajina tak má priestor na čiastočné zvýšenie platov verejných zamestnancov, ktoré zoškrtala v roku 2010 o 25 % v snahe splniť podmienky predchádzajúceho úverového programu v objeme 20 mld. eur. Vyhlásil to v stredu šéf misie Medzinárodného menového fondu (MMF) v Bukurešti Jeffrey Franks.

Fond podľa neho súhlasil s tým, že platy vo verejnom sektore sa dostanú na pôvodnú úroveň v roku 2013. Rumunská ľavica pôvodne žiadala, aby platy dosiahli úroveň, na ktorej sa nachádzali pred prijatím úsporných opatrení, ešte pred novembrovými parlamentnými voľbami.

Šéf misie MMF ďalej uviedol, že Rumunsko v tomto roku dokáže splniť svoje záväzky voči Európskej únii, aj keď krajina mierne prekročí pôvodne plánovaný rozpočtový deficit. Vláda v Bukurešti chce v tomto roku udržať schodok na úrovni 2,2 % HDP, kým podľa skorších plánov mal klesnúť na 1,9 %. Aj upravený cieľ však bude v súlade s maastrichtskými kritériami EÚ, podľa ktorých rozpočtové schodky členských štátov nemajú prekročiť hranicu 3 % HDP.

Rumunský parlament vyjadril v pondelok presvedčivou väčšinou dôveru novej vláde premiéra Victora Pontu. Ten vo funkcii nahradil Mihaia Razvana Ungureana, ktorý pri moci nevydržal ani tri mesiace.

Rumunsko má tento rok už tretiu vládu, keďže v januári odstúpil Emil Boc v reakcii na masové protesty proti rozsiahlym škrtom. Pontov mandát však bude maximálne sedemmesačný, keďže riadne parlamentné voľby sú v 19-miliónovom Rumunsku plánované na november.