Medziročná inflácia na Slovensku presiahla priemer EÚ

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia v eurozóne bola v januári na úrovni 2 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) znížila o 1 %.

Medziročná januárová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,1 %, v porovnaní s decembrom ceny klesli o 0,8 %. Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 2,5 %.

Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ zvýšila o 0,7 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najnižšia medziročná inflácia bola v Grécku (0,0 %), Portugalsku (0,4 %) a Lotyšsku (0,6 %). Najväčší rast cien v porovnaní s januárom minulého roka evidovali v Rumunsku (5,1 %), Estónsku (3,7 %) a v Holandsku (3,2 %).

V rámci eurozóny najviac pridalo rastu cien zdraženie elektrickej energie (0,16 percentuálneho bodu), zeleniny (0,09 bodu), tabaku (0,07 bodu). Naopak, nadol ceny ťahali telekomunikačné služby (-0,20 bodu), lekárske a zdravotnícke služby (-0,08 bodu) a odevy (-0,06 bodu).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...