Menový fond potrebuje menej zdrojov na krytie škôd po kríze

13.4.2012

WASHINGTON 13. apríla (WEBNOVINY) – Na zabránenie tomu, aby európska dlhová kríza poškodila svetovú ekonomiku, je potrebný väčší finančný ochranný val, ale Medzinárodný menový fond (MMF) pravdepodobne nebude potrebovať až toľko peňazí, ako si myslel ešte pred niekoľkými mesiacmi.

Povedala to vo štvrtok šéfka MMF Christine Lagardová. Pred schôdzkou ministrov financií vo Washingtone, ktorá bude 20. a 21. apríla, uviedla, že dohoda medzi členskými štátmi o poskytnutí viac financií pre MMF zaberie určitý čas. Signalizovala tak, že takáto dohoda sa pravdepodobne na budúci týždeň nedosiahne.

V januári MMF odhadoval, že bude potrebovať ďalších 500 mld. USD na požičiavanie a 100 mld. USD ako rezervu. Cieľom fondu je mať primeranú kapacitu na ochranu pred rizikami vyplývajúcimi z krízy v eurozóne.

Nové trhové ekonomiky chcú, aby Európa na svoju ochranu urobila viac. Lagardová však uviedla, že nemá záujem posilňovať zdroje MMF s cieľom pomáhať eurozóne, ale krajinám mimo menovej únie, ktoré by mohla kríza eurozóny poškodiť. „Silnejší globálny ochranný val pomôže vytvoriť kruh ochrany pre každú krajinu,“ konštatovala.

Kurz:
(1 EUR = 1,3153 USD)