Menový fond zhoršil prognózu globálnej ekonomiky

WASHINGTON 9. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnil v utorok, zredukoval predikciu globálneho hospodárskeho rastu.

Dôvodom je spomalenie nových trhových ekonomík a problémy recesiou postihnutej Európy. Fond zároveň upozornil, že rast svetovej ekonomiky by sa ešte viac mohol spomaliť, ak stiahnutie masívnych menových stimulov v USA zmení tok kapitálu a poškodí rast v rozvíjajúcich sa krajinách.

MMF teraz očakáva, že globálna ekonomika v tomto roku posilní o 3,1 %. Ešte v apríli predpovedal jej rast o 3,3 %. Fond zároveň zhoršil svoju prognózu pre budúci rok, v ktorom predpokladá globálny hospodársky rast na úrovni 3,8 %. V predošlej predikcii rátal s rastom svetovej ekonomiky o 4 %.

Pokiaľ ide o eurozónu, MMF očakáva, že v tomto roku zostane v recesii a jej hrubý domáci produkt (HDP) sa zmenší o 0,6 %. V budúcom roku by sa podľa prognózy fondu mala eurozóna zotaviť a dosiahnuť rast HDP tesne pod úrovňou 1 %. MMF zredukoval aj predikciu tohtoročného rastu USA a ráta s posilnením hospodárstva krajiny o 1,7 %.

Vylepšil však prognózu pre Japonsko. Očakáva, že v tomto roku jeho ekonomika posilní o 2 %. V predošlej prognóze odhadoval tohtoročný rast krajiny na úrovni 1,6 %. V prípade Veľkej Británie MMF vylepšil prognózu ekonomického rastu v tomto roku na úroveň 0,9 %. Doteraz predpovedal posilnenie britského HDP len o 0,6 %.

K celkovému pesimistickému tónu najnovšej prognózy MMF prispeli predikcie pre nové trhové ekonomiky, ktoré donedávna boli motorom globálneho zotavovania. Medzinárodný menový fond zredukoval prognózu rastu rozvíjajúcich sa krajín pre tento rok na úroveň 5 %, vrátane horšej predikcie vývoja HDP Číny, Brazílie, Ruska, Indie a Južnej Afriky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...