Menší podiel biopalív uškodí ekonomike, tvrdia výrobcovia

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Zníženie podielu biopalivovej zložky v benzíne a nafte z 10 % na 5,5 % do roku 2020 poškodí farmárov aj výrobcov biopalív.

Takto reagovalo Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) na včerajšie hlasovanie europoslancov vo Výbore pre životné prostredie.

Podľa platnej smernice EÚ sa má postupne do roku 2020 zvýšiť podiel biopalivovej zložky, primiešavanej do benzínu a nafty na 10 %. Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie však vo štvrtok odhlasoval návrh na spomínané zníženie limitu. Europarlament bude o tomto návrhu rokovať v septembri.

ZVVB však zastáva názor, že zníženie kvót pre biopalivá by na Slovensku ohrozilo tisícky pracovných miest, navyše predstavovalo by to zníženie príjmov pre štátnu pokladnicu.

„Do biopalivového priemyslu išli veľké investície, jeho útlm by bol určite pre Slovensko stratou,“ komentoval situáciu Dušan Haruštiak zo ZVVB. Výrobcovia biopalív tiež nesúhlasia s tvrdením, že plodiny na ich výrobu zaberajú plochu potravinárskym, a tým spôsobujú zdražovanie potravín.

„Na Slovensku máme obrovské plochy nevyužitej pôdy, ktorá môže byť využívaná či už na pestovanie potravinárskych, alebo energetických plodín,“ obhajoval svoj postoj Haruštiak.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...