Meškanie dostavby Mochoviec uberá premiérovi Ficovi zo síl

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico už nemal síl vyjadriť sa k meškaniu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

“Za dostavbu tejto elektrárne zodpovedá talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní Slovenské elektrárne. Ja nie som nadšený z toho, že je tu také meškanie, aké je. Nechcem to v tomto okamihu komentovať, lebo by som musel byť veľmi osobný,“ povedal po kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva Fico.

Predseda vlády si chce počkať na analýzu dostavby Mochoviec, ktorú má do konca januára predložiť na rokovanie vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Premiér Fico sa nechal ešte koncom minulého roka počuť, že dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach mešká zhruba 22 mesiacov. Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom minulého roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr.

Začiatkom vlaňajška už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy, čo potvrdil aj Úrad jadrového dozoru SR.

Prepracovanie harmonogramu dostavby Mochoviec bolo podľa šéfa Slovenských elektrární Paola Ruzziniho vyvolané viacerými faktormi. “Prvou príčinou bolo, že sme mohli použiť dokumentáciu pôvodného projektu iba v obmedzenom rozsahu. Druhou príčinou bolo, že v tomto regióne sa za posledné desaťročie nepostavila žiadna jadrová elektráreň, takže sme museli oživiť celú priemyselnú infraštruktúru. V neposlednom rade to bola aj skutočnosť, že sme sa rozhodli postaviť tretí a štvrtý blok ako jednu z najbezpečnejších elektrární svojho druhu na svete – zosilniť seizmickú odolnosť, zaviesť systémy na riadenie ťažkých havárií a prijať všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sa odporúčali pri vyhodnotení záťažových skúšok. V tomto smere nerobíme žiadne kompromisy. Všetko to prispelo k nárastu nákladov a zmene pôvodných termínov,“ povedal v rozhovore pre Hospodársky denník Ruzzini.

Pôvodne mala dostavba mochovských blokov stáť zhruba 3 mld. eur. Podľa premiéra Fica si však dostavba vyžiada ďalších 800 mil. eur. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...