Metro v Lisabone zastalo, ochromil ho štrajk proti škrtom

27.9.2012

LISABON 27. septembra (WEBNOVINY) – Metro v portugalskej metropole Lisabon vo štvrtok prestalo fungovať v dôsledku štrajku, ktorý uskutočnili jeho zamestnanci na protest proti privatizácii mestskej dopravy a kráteniu platov.

Opatrenia sú súčasťou balíka úspor, ktoré Portugalsko zavádza výmenou za kľúčovú medzinárodnú pomoc, krok však podľa očakávania naráža na tvrdý odpor zasiahnutých.

Všetky stanice metra boli v dôsledku štrajku dopoludnia zatvorené, doprava by však mala opäť premávať normálne už okolo poludnia.

Vláda premiéra Pedra Passosa Coelha sa v stredu zaoberá návrhmi na zvýšenie daní, aby sa vyhla bolestnému kráteniu platov, ktoré vyvolalo pobúrenie medzi zamestnancami.

Nové opatrenia by však museli najprv dostať zelenú aj od trojky medzinárodných veriteľov – Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie. Splnenie deficitných cieľov je pre zadlžené Portugalsko nevyhnutné, aby dostalo ďalšie prostriedky zo záchranného balíka v hodnote 78 miliárd eur, vyjednaného minulý rok s trojkou.