Microsoftu klesol predaj Office, Windows to vynahradil

SEATTLE 25. januára (WEBNOVINY) – Štvrťročné hospodárske výsledky spoločnosti Microsoft ukázali mierny pokles, spôsobený poklesom predaja kancelárskeho balíka Office v období tesne pred uvedením novej verzie.

Kompenzoval ho však dobrý štart novej verzie operačného systému Windows. Firma o tom informovala vo štvrtok. Kvartálny profit najväčšieho výrobcu softvéru na svete medziročne klesol o 3 % na 6,4 mld. USD, celkový objem predaja narástol o 3 % na 21,5 mld. USD.

Najväčším faktorom, ktorý amerického giganta zaťažil, bol 10-percentný pokles predaja jeho kancelárskeho balíka Office, ktorý v poslednom kvartáli 2012 zarobil 5,7 mld. USD, berúc do úvahy aj posunutý obrat, ktorý sa bude spájať so zľavneným prechodom užívateľov na novú verziu, ktorej uverejnenie sa očakáva v najbližšej dobe. Objem predaja operačných systémov Windows narástol o 24 % na 5,9 mld. USD, a to tiež s ohľadom na zľavnené prechody užívateľov na novú verziu.

Microsoft tvrdí, že od jeho uvedenia na trh koncom októbra predal viac ako 60 mil. licencií na najnovší Windows 8. Analytici však oponujú, že to vôbec nie je výnimočný štart a kopíruje vývoj predaja po uvedení predchádzajúcej verzie pred troma rokmi.

„Neexistujú žiadne náznaky, že Windows 8 bude trhák. V porovnaní s minulosťou, kedy sa po uvedení novej verzie predaje dramaticky zvyšovali, sa táto situácia neopakuje,“ komentoval situáciu analytik spoločnosti Forrester Research Andrew Bartels.

Výsledky predaja sú v ostrom kontraste s 90. rokmi minulého storočia, keď Microsoft bol kráľom počítačového sveta a uvedenie nového operačného systému vždy sprevádzalo nadšenie užívateľov a zvýšenie hodnoty akcií spoločnosti. V súčasnosti však už firmu Billa Gatesa predbehli spoločnosti Apple a Google, ktoré sa sústreďujú na mobilné zariadenia, a predaje tradičných stolných počítačov vytrvalo klesajú.

Do mobilného prostredia sa Microsoft pokúša preraziť svojím vlastným tabletom Surface, ktorý je priamym konkurentom iPadu od Apple, spoločnosť však detaily o jeho predaji zatiaľ nezverejnila. Akcie Microsoftu medzičasom od uvedenia Windows 8 klesli o 2 %, čo je paradoxom, keďže kompozitný technologický akciový index Nasdaq za rovnaké obdobie stúpol o 5 %. Vo štvrtok po ukončení obchodovania akcie spoločnosti klesli na hodnotu 27,06 USD.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...