Mihál staví bradu, že sa Kažimír v rozpočte prerátal

10.12.2013

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír sa prerátal a nevyberie na dani z príjmov právnických osôb budúci rok toľko, koľko si naplánoval. Tvrdí to podpredseda SaS Jozef Mihál, podľa ktorého bude musieť na jar rezort financií zrevidovať odhad príjmov z korporátnej dane smerom nadol.

O svojej pravde je presvedčený a ak sa tak nestane, nechá si narásť bradu. „Pán minister bude veľmi prekvapený v apríli, keď zistí, že výber daní od firiem sa ani zďaleka nenaplní. Ak by som nemal pravdu, tak ma v júni budete vidieť chodiť s veľkou bradou,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii Mihál.

Svoje tvrdenie stavia na tom, že v tomto roku platia podniky preddavky na daň z príjmov vypočítané ešte z relatívne úspešného roka 2012. Ich skutočná daňová povinnosť za rok 2013 však bude nižšia a štát tak bude musieť peniaze podnikateľom vracať.

„Viem, čo hovorím. Chodím medzi ľudí nielen v Bratislave, ale aj na strednom a východnom Slovensku a viem, že situácia je veľmi zlá. Menšie firmy dopadnú z pohľadu toho, čo pán minister očakáva, jednoducho tragicky,“ dodal Mihál.

Liberálom sa však nepozdáva rozpočet ako taký. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka jediné, za čo si Smer-SD zaslúži pochvalu je fakt, že pochopil, že sa nedá do nekonečna zvyšovať dlh. Opatrenia, s ktorými rozpočet počíta, však podľa neho udržateľnosť verejných financií nezabezpečia.

Problémom rozpočtu je podľa Sulíka napríklad skutočnosť, že štát nešetrí na spotrebe, ale najmä na investíciách, čo sa v budúcnosti odzrkadlí. Časť šetrenia okrem toho pochádza zo slabého čerpania eurofondov, čo podľa Sulíka rovnako nie je správna cesta.

Šéf liberálov kritizoval aj plánované jednorazové príjmy, najmä superdividendy z podnikov s účasťou štátu, ktoré považuje za tunelovanie. Kritizoval tiež fakt, že ministerstvo financií v rozpočte nepočíta s dlhmi, ktoré budú v budúcom roku vytvorené napríklad v rezorte zdravotníctva. „Je to ako keď si malé deti zavrú oči, a myslia si, že ich nikto nevidí,“ dodal v utorok Sulík.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí