Milióny z daní vyčarili ministrovi financií úsmev na perách

29.9.2013

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi (Smer-SD) zlepšenie výberu daní o 123 miliónov eur vyčarilo úsmev na perách a je to podľa neho dobrou správou.

Uviedol to v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike „Odrazili sme sa od dna. Kľúčový súboj sa odohráva na poli dane z pridanej hodnoty,“ povedal Kažimír. Ako dodal, dobrou správou je aj rast reálnych miezd, najnižšia inflácia od roku 2010, či nižšia nezamestnanosť.

Podľa podpredsedu Mosta-Híd Ivana Švejnu je to zatiaľ prognóza, ktorá sa môže alebo nemusí naplniť. „Nehodnotil by som to ako dobrú alebo zlú správu, treba počkať na to, ako dopadne rozpočet,“ povedal v úvode relácie na margo zlepšenia výberu dane Švejna.

Podľa neho však súčasná vláda v návrhu rozpočtu rezignovala na plán ďalších a ďalších konsolidácií. „Program stability, kde vláda navrhla ako bude znižovať deficit, návrh rozpočtu nezahŕňa,“ uviedol Švejna. Rozpočet sa dá podľa Švejnu nazvať aj volebným, kedy sa akákoľvek vláda vo volebnom roku snaží neuťahovať opasky.

Podľa Kažimíra je rok 2013 po roku 2009 druhým najviac zasiahnutým krízou. Krajina by si preto podľa neho mala oddýchnuť, vláda však využíva všetky možnosti, aby sa dodržali minimálne požiadavky a dôveryhodnosť trhov. „Nechceme konsolidovať nadmieru a byť majstrami v Bruseli, aby sme nepoškodzovali hospodársky rast,“ reagoval Kažimír.

Švejna sa v diskusii spýtal ministra financií Kažimíra i na to, či bude platiť záväzok, že ak dlh štátu klesne pod tri percenta, tak sa vráti 19-percentná daň. Podľa Kažimíra, ak sa podarí splniť stanovený cieľ, tak tento zákon platí. „My v rozpočte rátame s tým, že deficit skončí pod tromi percentami a v roku 2015 by mohla byť DPH 19 percent,“ povedal v diskusii Kažimír.