Minimálna mzda nedosahuje hranicu chudoby, zvyšovanie nebude

23.9.2013

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Hospodárska a sociálna rada sa v pondelok nedohodla na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur. Takýto návrh na rokovanie tripartity predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Ako uviedol šéf rezortu práce na brífingu po rokovaní so sociálnymi partnermi, zamestnávatelia opätovne nesúhlasili so zvýšením minimálnej mzdy a odborári trvali na tom, aby sa najnižšie zárobky zvýšili razantnejšie.

„Jedni tvrdil, že príliš vysoko a druhí tvrdili, že príliš nízko,“ povedal Richter k návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy.

Návrh údajne nemá ekonomické racio

Ako uviedol Richter, návrh úpravy minimálnej mzdy na 352 eur predloží na rokovanie vlády. „Vláda je v zmysle zákona slobodná, môže akceptovať môj návrh, ale môže akceptovať úplne iný návrh,“ skonštatoval. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska aj zamestnávatelia majú záujem na vyššej minimálnej mzde, avšak na základe vyššej konkurencieschopnosti a vďaka tvorbe nových pracovných miest a znižovaniu nezamestnanosti. „To by prirodzene tlačilo na to, aby rástli mzdy,“ upozornil. Administratívne zvyšovanie minimálnej mzdy nepovažuje Jusko za dobrý krok.

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka považuje návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 4,2 % za čisto politický. „Nemá ekonomické rácio predovšetkým pre makroekonomický vývoj a situáciu, ktorá na trhu je,“ povedal. Poukázal na to, že po vyššej minimálnej mzde môžu mnohí ľudia stratiť prácu. „Je lepšie pracovať za nižšiu mzdu a byť konkurencieschopný, ako nepracovať vôbec a byť závislý od sociálnych dávok,“ dodal.

Minimálna mzda nedosahuje ani hranicu chudoby

Viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga upozornil na to, že vláda navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu o 70 centov za deň. „Ktorého podnikateľa položí 70 centov za deň,“ spýtal sa. V súčasnosti podľa neho čistá minimálna mzda nedosahuje ani hranicu chudoby na Slovensku. „Chceme byť v Číne, alebo v Európe,“ varoval. Podľa Mangu vláda spravila krok správnym smerom, ale mala ho urobiť dlhší. „Ten krok mal byť dlhší v tom zmysle, ako sme žiadali, teda aby to bolo minimálne o 8 percent,“ dodal Manga.

Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. Na rok 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.