Minimálna mzda sa zvýši, Fico zobral zodpovednosť na seba

2.10.2013

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Minimálna mzda sa od začiatku budúceho roka zvýši o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur.

Po stredajšom rokovaní vlády o tom na tlačovej besede informoval premiér Robert Fico. Vláda sa tak stotožnila s návrhom, ktorý na rokovanie kabinetu predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Minimálny hodinový zárobok v budúcom roku dosiahne 2,023 eura namiesto súčasných 1,941 eura. „Vláda zobrala zodpovednosť na svoje plecia,“ povedal Fico. Minimálnu mzdu považuje za elementárnu sociálnu garanciu, ktorá musí na Slovensku existovať.

Zamestnávatelia počas minulotýždňového rokovania tripartity so zvýšením minimálnej mzdy nesúhlasili. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska aj zamestnávatelia majú záujem na vyššej minimálnej mzde, avšak na základe vyššej konkurencieschopnosti a vďaka tvorbe nových pracovných miest a znižovaniu nezamestnanosti.

„To by prirodzene tlačilo na to, aby rástli mzdy,“ upozornil minulý týždeň. Administratívne zvyšovanie minimálnej mzdy nepovažuje Jusko za dobrý krok. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka považuje návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 4,2 % za čisto politický. „Nemá ekonomické rácio predovšetkým pre makroekonomický vývoj a situáciu, ktorá na trhu je,“ povedal.

Viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga upozornil na to, že vláda navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu o 70 centov za deň. „Ktorého podnikateľa položí 70 centov za deň,“ spýtal sa.

V súčasnosti podľa neho čistá minimálna mzda nedosahuje ani hranicu chudoby na Slovensku. „Chceme byť v Číne, alebo v Európe,“ varoval. Podľa Mangu vláda spravila krok správnym smerom, ale mala ho urobiť dlhší. „Ten krok mal byť dlhší v tom zmysle, ako sme žiadali, teda aby to bolo minimálne o 8 percent,“ dodal Manga.

Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. Na rok 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.