Minister financií eurozóny Juncker chce komisára pre Grécko

BERLÍN 29. februára (WEBNOVINY) – EÚ by mal vymenovať špeciálneho komisára, ktorý by dohliadal na obnovu Grécka po hlbokej ekonomickej kríze, povedal v stredu šéf skupiny ministrov financií eurózony (Eurogroup) Jean-Claude Juncker.

Pre nemecký denník Die Welt Juncker uviedol, že jeho návrh je odlišný od toho, ktorý predložilo Nemecko. Predstavitelia najsilnejšieho člena eurozóny navrhovali vymenovanie komisára pre rozpočet.

S nemeckým riešením nesúhlasilo Grécko, ktoré nebolo ochotné prijímať nariadenia v daňovej a výdavkovej oblasti zo zahraničia.

„Súhlasil by som s vytvorením pozície komisára, ktorý by zodpovedal za vybudovanie štruktúry gréckej ekonomiky,“ povedal Juncker. Podľa jeho slov by EÚ mala urobiť viac pre to, aby krajina zvýšila svoju konkurencieschopnosť a čerpala viac fondov z Bruselu.

Prvú tranžu dostanú do 20. marca

Grécko v utorok schválilo ďalšie úsporné opatrenia v objeme 3,2 mld. eur, ktorými medzinárodní veritelia podmieňujú poskytnutie ďalšej finančnej pomoci. Prevádzkové náklady ministerstiev majú klesnúť o 15 %, pričom z rozpočtu rezortu obrany ubudne 400 mil. eur.

Ďalších 386 mil. eur ušetria v dôchodkovom systéme, kde počítajú so znížením penzií nad 1 300 eur o 12 %.

Vládny kabinet následne schválil 22-percentné zníženie minimálnej mzdy zo súčasných 751 eur. V prípade zamestnancov mladších ako 25 rokov sa minimálna mzda zredukuje až o 32 %.

Grécko musí dostať prvú tranžu z nového úverového programu v sume 130 mld. eur najneskôr do 20. marca. Vyhlásil to šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker.

„Prvú tranžu uvoľníme najneskôr do 20. marca,“ povedal Juncker pred ekonomickým výborom Európskeho parlamentu a zároveň dal jasne najavo, že Grécko najskôr musí schváliť všetky dohodnuté opatrenia. Juncker tiež hovoril o Írsku a povedal, že je nepravdepodobné, že by Dublin potreboval druhý úverový program.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...