Minister Jahnátek chce od bánk úvery pre farmárov

8.6.2012

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo pôdohospodárstva podľa šéfa rezortu Ľubomíra Jahnátka rokuje s ministerstvom financií o mechanizme, ako vytvoriť garančný fond pre komerčné banky.

Chcú presvedčiť banky, aby dávali 10-, 15-, 20-ročné úvery pre našich farmárov, špeciálne len na nákup pôdy. Ako povedal minister pre agentúru SITA, farmár, ktorý dostane úver, by nič iné, kým ho nesplatí, nemohol s pôdou robiť, len dohodnutú poľnohospodársku činnosť.

„Keby náhodou skrachoval, dlžná suma by sa hradila cez garančný fond,“ povedal s tým, že niečo podobné mal zriadené, ale pre úplne inú činnosť, na ministerstve hospodárstva pre živnostníkov a malých začínajúcich remeselníkov.

Roľnícke družstvá nemajú podľa ministra dosť peňazí v hotovosti na to, aby si dovolili kúpiť pôdu, aj keď majitelia by im ju aj radi predali, lebo väčšinou sú to starší ľudia na dedine. „Keď roľnícke družstvo nemá prostriedky, no tak príde Dán a kúpi to a ešte ponúkne aj o 5 percent vyššiu cenu,“ konštatoval minister.