Minister Jahnátek plaší potkany a v Bruseli nekoná, ohní SaS

7.12.2012

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek nerobí v Rade ministrov pôdohospodárstva Európskej únie nič. Na piatkovom tlačovom brífingu to uviedol podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.

Vo svojom vystúpení ministra kritizoval za to, že doteraz nebol schopný ani len naformulovať pozíciu Slovenska v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. „Ak nevie, čo chceme, tak ako môže vyjednávať,“ pýta sa Galko.

Galko ďalej kritizoval aj to, že na júnovom medziparlamentnom zasadnutí výborov krajín EÚ sa nezúčastnil žiadny slovenský europoslanec. „Čo je ale škandál, rokovania sa nezúčastnil ani jeden člen národného parlamentu,“ vyhlásil.

Slovensko tak ako jediné neprednieslo žiadnu individuálnu pozíciu. Galko síce priznal, že SR nemá v Európskom parlamente (EP) početné zastúpenie, o to viac by sa však podľa neho mal snažiť záujmy krajiny hájiť minister.

Podpredsedovi SaS sa nepáči ani skutočnosť, že Slovensko sa nesnaží spojiť ani s ostatnými krajinami. Ako príklad uviedol spoluprácu krajín Švédsko, Veľká Británia, Nemecko, Česká republika Dánsko a Estónsko, ktoré predstavili spoločné stanovisko k poľnohospodárskej politike EÚ. Slovensko sa k nim nepridalo.

„My zrejme nepotrebujeme žiadnych spojencov,“ uviedol Galko. Dodal, že pokiaľ to bude takto pokračovať aj naďalej, súčasná vláda vykope poľnohospodárstvu hrob a Jahnátek sa stane jeho hrobárom.

Predstavitelia SaS ocenili Jahnátkovú snahu zlepšiť kvalitu potravín v obchodnej sieti. Vyzývajú ho však, aby prestal „naháňať potkany po hypermarketoch“ a začal sa spolu s vyjednávačmi v Bruseli okamžite zasadzovať o spravodlivé rozdeľovanie dotácií a dorovnanie priamych platieb na 100 % priemeru EÚ tak, ako to Slovensku pri vstupe únia prisľúbila.

Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že pokiaľ bude Jahnátek k tomuto problému pristupovať tak ako doteraz, nevyjedná pre Slovensko do nasledujúceho programovacieho obdobia nič a až v roku 2020 sa bude dať opäť niečo na tejto situácií meniť. „Dovtedy však nemusí slovenské poľnohospodárstvo prežiť,“ skonštatoval Sulík.