Minister Kažimír bude svojim kolegom vo vláde škrtať výdavky

27.7.2012

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír bude svojim kolegom vo vládnom kabinete, ale aj svojmu rezortu krátiť v tomto roku peniaze na výdavky.

Viazanie výdavkov má vláda prerokovať na mimoriadnom rokovaní zrejme už budúci týždeň v pondelok, o ktoré požiadal práve minister Kažimír.

Môže za to nepriaznivý vývoj daňových príjmov, ktoré vyčíslili analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií, ako aj ďalšie nekryté výdavky rozpočtu.

Podľa aktuálnej prognózy daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku oproti rozpočtu nižšie o takmer 250 mil. eur, v budúcom dokonca o 320 mil. eur.

Ak by sa podľa ministra nič v tomto roku neurobilo, deficit verejných financií by v tomto roku nedosiahol plánovaných 4,6 % hrubého domáceho produktu, ale by sa blížil až k 5,3 % výkonu ekonomiky.

Rozpočet na tento rok tak Kažimír považuje už len za „zdrap papiera“.

Vláda a rezort financií však podľa jeho slov urobí všetko preto, aby minimálne dosiahol cieľ 4,6 % v tomto roku a cieľ stlačiť deficit pod 3 % v budúcom roku považuje naďalej za nespochybniteľný.

„Nemám inú možnosť, ako pristúpiť k viazaniu výdavkov v tomto roku. O detailoch, objeme a tituloch budem najprv hovoriť s kolegami na vláde,“ povedal minister. Detaily tak budú známe zrejme až po rokovaní kabinetu. Naznačil však, že škrtať sa nebude plošne. „Budeme sa snažiť hovoriť o nie plošnom škrtení výdavkov. Bude to mix kapitálových a bežných výdavkov s úmyslom, aby sme nepribrzdili rast,“ povedal Kažimír.

Problémy však podľa ministra Kažimíra z horšieho vývoja príjmov nevyplývajú iba pre tento rok, ale aj pre rok 2013, kedy sa Slovensko zaviazalo stlačiť deficit verejných financií pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu.

Aktualizáciou prognózy daňových a odvodových príjmov sa podľa neho navyšuje potreba konsolidácie v budúcom roku na dosiahnutie spomínaného cieľa z 1,2 mld. eur až na 1,5 mld. eur. Rozpočet na budúci rok, ako aj priority jednotlivých rezortov tak bude potrebné podľa Kažimíra prediskutovať úplne odznova.