Minister Kažimír pripustil úpravy rozpočtu pre budúci rok

13.11.2013

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír nevylúčil, že sa budúcoročný rozpočet ešte bude upravovať. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. „Nevylučujem, že sa rozpočet bude upravovať. Koniec koncov, včera na výbore pre financie a rozpočet som požiadal o prerušenie rozpravy, a to z toho dôvodu, aby sme zbehli ešte daňové zákony na výbore pre daňové prognózy,“ povedal v stredu Kažimír.

Rozpočet pre budúci rok sa podľa vyjadrenia ministra financií zameriava na splnenie nominálnych cieľov a na to, aby sa Slovensko dostalo z procedúry nadmerného deficitu. Uviedol tiež, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RZZ), takisto ako prognóza Európskej komisie, potvrdzuje reálnosť 3-percentného deficitu v roku 2013. Rada podľa Kažimíra taktiež konštatuje, že v rozpočte je menej rizík a stanovené ciele sú dosiahnuteľné.

Ministerstvo chce lepšie príjmy a viac z daní

Minister informoval, že s časťou hodnotenia RZZ ministerstvo súhlasí, o niektorých pripomienkach však mieni polemizovať. Ministerstvo zároveň očakáva avizované lepšie príjmy, ktoré by sa mohli premietnuť do rozpočtu na budúci rok.

Podľa Kažimíra je prirodzené, že prvé, o čo sa ministerstvo financií snaží, je zlepšiť úspešnosť výberu daní. Ak sa vyberie viac na daniach, nebude musieť podľa neho vláda prijímať opatrenia, ktoré by sa nepáčili podnikateľom alebo občanom.

Stop pre drastickú konsolidáciu

Pre Slovensko podľa ministra financií Kažimíra stále platí cieľ a medzinárodný záväzok, ktorý hovorí o znižovaní deficitu a vystúpení z procedúry nadmerného deficitu. Následne musí Slovensko podľa neho plniť fiškálny pakt, podľa ktorého má smerovať v roku 2017 alebo v roku 2018 k vyrovnanému rozpočtu.

„To čo robíme v roku 2014 je to, že si myslíme, že krajina si potrebuje odpočinúť, pretože máme za sebou tri roky veľmi drastickej konsolidácie,“ povedal Kažimír.

Plány a veľkosť konsolidácie verejných financií hodnotí minister ako primerané. V roku 2014 sú podľa neho štrukturálne plány menej ambiciózne, ale z hľadiska nominálnych cieľov dosiahnuteľné. „Táto vláda zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o jednu tretinu. Ak vôbec dôjde k marginálnemu zhoršeniu, tak len krátkodobo v horizonte 2 – 3 rokov. Platí, že v roku 2017 alebo 2018 musíme mať vyrovnaný rozpočet. Je to len otázka taktovania v nasledujúcich troch, štyroch rokoch,“ povedal Kažimír.

Pozor na dočasné opatrenia

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť na utorkovej tlačovej konferencii upozornila, že návrh rozpočtu je postavený najmä na jednorazových a dočasných opatreniach. Štrukturálny deficit sa podľa nej zvyšuje a bremeno konsolidácie sa presúva na ďalšie roky. Podľa Ľudovíta Ódora sa tým zhoršuje aj dlhodobá udržateľnosť verejných financií. Verejný dlh sa podľa rady posunul k dôležitým hraniciam ústavného zákona, no v návrhu rozpočtu vidí RZZ menej rizík ako v roku 2013.

Štátna správa by podľa vládou schváleného návrhu rozpočtu pre roky 2014 až 2016 mala v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom na úrovni 3,386 mld. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu sú plánované na úrovni 13,837 mld. eur a výdavky sa rozpočtujú na úrovni 17,223 mld. eur.