Minister Kažimír sa v Japonsku stretne aj s investormi

10.10.2012

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko po úspešných emisiách dlhopisov na západe preskúma možnosti financovania dlhu aj v Japonsku.

Minister financií Peter Kažimír tam cestuje v stredu. „V rámci môjho pobytu na výročnom zasadnutí Medzinárodného menového fondu v Tokiu sa stretnem asi s desiatkou potenciálnych investorov. Súvisí to s programom, ktorý sa začal minulý rok z hľadiska diverzifikácie rizík financovania potrieb štátu,“ povedal v stredu minister.

Či sa Slovensko pokúsi predávať ďalšiu väčšiu emisiu dlhopisov v zahraničí v najbližších mesiacoch je však otázne.

Momentálne má totiž štát peňazí dosť a podľa ministra sa predzásobil až na úrovni 3 mld. eur, aby sa vyhol prípadným problémom s financovaním dlhu, ako tomu bolo koncom minulého roka.

Ďalšiu emisiu v tomto roku však začiatkom októbra Kažimír odmietol so slovami, že by to zvýšilo verejný dlh. Už pri súčasne očakávaných úrovniach dlhu sa pritom aktivujú opatrenia z ústavného zákona o dlhovej brzde.

Zástupcovia ministerstva financií pritom fakt, že Slovensko má pre tento rok zdroje na prefinancovanie dlhu zabezpečené, avizovali už v prvom polroku. Odvtedy si tvorí zásoby peňazí do budúcnosti. Pomohli tomu predovšetkým úspešné emisie v Českej republike, Švajčiarsku a Spojených štátoch amerických. Celkovo od začiatku roka boli predané štátne dlhopisy za vyše 6,6 mld. eur, okrem toho štát investorom ponúkal aj pokladničné poukážky.