Minister Schäuble verí, že ústavný súd dá eurovalu zelenú

11.7.2012

BERLÍN 11. júla (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble očakáva, že ústavný súd krajiny vynesie rozhodnutie o trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ ešte do jesene tohto roku.

Minister v stredu vyjadril presvedčenie, že ústavní sudcovia v prípade fiškálneho paktu, ako aj trvalého eurovalu, konštatujú súlad so základným zákonom štátu.

Schäuble v utorok vystúpil na pojednávaní ústavného súdu, kde varoval pred rizikom chaotického rozpadu eurozóny v prípade, že menová únia nepresadí stabilizačné opatrenia.

Šéf nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann v utorok pred ústavným súdom vyhlásil, že ďalšie zhoršenie dlhovej krízy nemožno vylúčiť ani v prípade urýchlenej ratifikácie Európskeho mechanizmu pre stabilitu a paktu rozpočtovej disciplíny.

Podľa Weidmanna nie je jasné, aké dopady by malo prípadné predbežné opatrenie, ktorým by súd pozastavil ratifikáciu ESM, nakoľko sa zdá, že oneskorený štart trvalého eurovalu už finančné trhy čiastočne zapracovali do svojich očakávaní.

Šéf Bundesbanky dodal, že finančné potreby Cypru a Španielska dokáže pokryť aj dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF). Záruky Nemecka v trvalom eurovale by podľa Weidmanna dosiahli viac ako 190 mld. eur.

Nemecký ústavný súd si v utorok vypočul argumenty sťažovateľov, ktorí namietajú proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny a pakte rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Kritici tvrdia, že oba mechanizmy predstavujú zásah do právomoci parlamentu rozhodovať o nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov. Takzvaný trvalý euroval aj fiškálny pakt nemecký parlament schválil koncom minulého mesiaca. Ratifikáciu však zdržal nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý čaká na stanovisko ústavného súdu.

Sťažovatelia chcú dosiahnuť, aby ústavný súd predbežným opatrením rozhodol, že prezident až do vynesenia konečného verdiktu nesmie podpísať sporné dokumenty. Rozhodovanie na ústavnom súde môže podľa agentúry AP potrvať niekoľko týždňov.