Minister Uhliarik odmieta nalievanie peňazí do zdravotníctva

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Končiaci minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dôrazne odmieta nesystémové nalievanie peňazí do zdravotníctva bez toho, aby sa zefektívnilo fungovanie nemocníc.

Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede, nemocnice budú mať peniaze na platy sestier postupne, keďže na liekoch by sa malo v tomto roku ušetriť do 50 miliónov eur. Ďalších 30 mil. eur by malo pribudnúť lepším výberom poistného a rezerva v rozpočte predstavuje 50 mil. eur.

„Žiadne systémové zmeny som nepočul, tak, ako sme ich nevideli ani v rokoch 2006 až 2010,“ reagoval na nedeľňajšie vyjadrenia budúcich vysokých funkcionárov za Smer-SD Richarda Rašiho a Zuzany Zvolenskej, ktorí kritizovali situáciu vzniknutú prijatím zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Zopakoval, že ak by bol lekárom on, sestre vo svojej ambulancii by dal plat podľa zákona a v žiadnom prípade by netlačil na jej odchod.

Budúcu šéfku rezortu zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú Uhliarik označil za „človeka, ktorý rozumie číslam“. Ako dodal, svoj úrad jej odovzdá osobne.

Za najväčšie plus vo svojej funkcii Uhliarik považuje ozdravenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorú preberal s dlhom cez 100 miliónov eur. Zdôraznil, že na rozdiel od Smeru-SD, ktorý počas minulého vládnutia hovoril o zrušení 6 tis. lôžok, ich on tritisíc reálne zrušil.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...